Aktivni projekti
Preizkus protokolov za predelavo mesnih izdelkov z znižano vsebnostjo nitratov in nitritov
Projekt EIP (Evropsko partnerstvo za inovacije) se izvaja v okviru podukrepa 16.2: Podpora za pilotne projekte ter za razvoj novih proizvodov, praks, procesov
in tehnologij.
Trajanje projekta: 13.12.2023 – 14.12.2024
Koordinator projekta: (vodilni partner) Univerza v Mariboru, izr. prof. dr. Tomaž Langerholc (tomaz.langerholc@um.si)
Partnerji pri projektu:
- Allium z. o. o., so. p.
- KGZS Zavod Celje
- Kmetijski inštitut Slovenije – KIS
- KGZS Zavod Maribor
- Gaia Maia d.o.o.
- Kmetija Kovač Timotej
- Kmetija Ozmec Franc
- Kmetija Jožef Gruden

Pretekli projekti
DOBRA MOKA TRDINKA
Dobra moka Trdinka je narejena iz redke ter skorajda pozabljene slovenske avtohtone sorte koruze trdinke, ki jo odlikuje izjemna uporabnost v kulinariki. Namenjena je namreč izključno za prehrano ljudi.
Najbolj priljubljena je za pripravo polente, žgancev, koruznega kruha, piškotov, rastlinskih palačink in drugih kulinaričnih dobrot.
Ima visoko prehransko vrednost in je zelo prijetnega okusa. Dobra moka Trdinka je brez glutena in zato primerna tudi za tiste, ki so glutensko občutljivi.
Trdinko gojimo v zadrugi Allium v partnerski družbi, med drugim tudi s Kmetijskim institutom Slovenije, v Jablah pri Mengšu. Meljemo jo v mlinu v Moravčah, pakiramo in prodajamo pa jo sami.
Celoten krog pridelave in predelave Dobre moke Trdinka se sklene na nekaj kvadratnih kilometrih, kar pomeni hitro in učinkovito logistiko, prihranek pri času in transportnih stroških. Predvsem pa takšno ravnanje predstavlja ohranjanje njene visoke kakovosti in aromatičnost, ki jo s tem prenesemo v odlične jedi.

VZPOSTAVITEV VZDRŽEVALNE SELEKCIJE ČEBULNIC ZA PRIDELAVO ZDRAVEGA SEMENA SLOVENSKIH SORT ČESNA (Allium sativa) IN ŠALOTKE (Allium cepa var. aggregatum)
Projekt je namenjen reševanju problema okuženosti semenskega materiala slovenskih sort česna in šalotke ter vzpostavitvi sistema stalnega izbora in čiščenja semen. Prva faza čiščenja bo potekala v Kmetijskem inštitutu Slovenije in Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo, s prenosom znanja v center Grm Novo mesto za certificiranje semena. Ključni vidiki so sodelovanje raziskovalcev, semenarskih podjetij in pridelovalcev ter razvoj tehnoloških navodil. Projekt prispeva k ohranjanju lokalnih sort, popularizaciji ekološkega kmetijstva in ustvarjanju novih delovnih mest na podeželju. Načrtovana je tudi izvedba agrotehničnih poskusov ter širjenje znanja prek seminarjev in konferenc.

CreativeWear-Creative Clothing for the Mediterranean Space (kratko »CreativeWear«)
Obdobje projekta: od 01/11/2016 do 28/02/2019
Skupna sredstva projekta: 2.221.050,00 EUR
Prispevek Evropske unije: 1.887.892,50 EUR (85 %)
Prednostna os programa: 1
Cilj programa: 1.1
Naziv razpisa: Prvi poziv za modularne projekte (First call for modular projects)
Shema financiranja: Program Interreg MED 2014 -2020
